اسب بخار/ به تازگی مدیران گروه صنعتی ایران خودرو اعلام کرده اند که پروژه کراس اوور ملی در دست انجام است و بزودی نتیجه نهایی این طرح تولیدی، رونمایی خواهد شد.

برخی اطلاعات اولیه حاکی از آن است که نام های مختلفی برای پروژه کراس اوور ملی در نظر گرفته شده و حتی نام «نیو پیکان» نیز در این فهرست قرار دارد. کراس اوور ملی ایرانی جز برنامه های ایران خودرو بوده که در دوران برجام و پیش از آغاز تحریم ها با مشارکت قطعه سازان برتر دنیا چون ماهله، بوش، هیوندای پاورتک و… آغاز شده بود و کمپانی «پینین فارینا» نیز مسئولین نظارت بر طراحی محصولات جدید این شرکت را داشت. اما با آغاز تحریم های آمریکا علیه صنعت خودروی ایران، برخی همکاران خارجی در ظاهر کار عقب نشینی کردند و با این حال، ایران خودرو پروژه خود را ادامه داد.
کراس اوور ایرانی ایران خودرو قرار است تا در کلاس C به بازار معرفی شود و با توجه به اطلاعات موجود، فاصله محوری ۲۶۵۰ تا ۲۶۷۰ میلی متر را دارد. آن طور که مشخص است، ارتفاع این محصول در بازه یک متر و ۶۰ سانتی متر تا یک متر و ۶۵ سانتی متر خواهد بود. در زمان برجام استفاده از پلتفرم PF1 گروه PSA برای ایران خودرو مجاز شد و برای همین، احتمال آن وجود دارد که سازه اصلی محصولات جدید ایران خودرو با این الگو به بازار عرضه شوند.
با توجه به ساختار پلتفرم PF1 و طرح توسعه آن، قطعا این امکان وجود دارد که پیشرانه EC5 و سری THP بر روی آن نصب گردد. همچنین با توجه به پروژه موتور ملی جدید، به احتمال بسیار زیاد این پیشرانه در گام نخست بر روی یکی از محصولات پلتفرم جدید عرضه خواهد شد. ایران خودرو در سال های گذشته همکاری را با کمپانی «ماهله» داشته و توانسته تا فرایند طراحی پیشرانه ۱٫۲ لیتری توربو سه سیلندر را با موفقیت پشت سر بگذارد. حال بحث تولید انبوه این موتور مطرح است و گویا در حال حاضر، بحث فراهم سازی امکان تولید این پیشرانه در میان است.

حتما بخوانید
ماجرای محصولات جدید «ایران خودرو و سایپا» و استانداردهای ۸۵گانه

براساس مشخصاتی که پیش تر اعلام شده بود، موتورهای ۳ سیلندری که دراختیار ایران خودرو قرار می گیرند، بین ۱۲۰ تا ۱۶۰ اسب بخار قدرت تولید می کنند و از استاندارد آلایندگی یورو ۶ بهره خواهند برد. مصرف سوخت پیشرانه ۱٫۲ لیتری ۳ سیلندر نزدیک به ۵ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر خواهد بود. این پیشرانه مجهز به توربوشارژر و سیستم تزریق سوخت مستقیم (GDI) خواهد بود. پس از عرضه این پیشرانه سه پیشرانه دیگر با حجم ۱٫۵ لیتر با سوخت های گاز و بنزین وارد بازار می شوند.

منابع آگاه در خصوص سایر ویژگی های کراس اوور جدید ایران خودرو یا همان نیو پیکان می گویند که این خودرو با توجه به ویژگی های فنی و رده ابعادی با قابلیت تک دیفرانسیل به بازار معرفی خواهد شد و جعبه دنده ۶ سرعته اتوماتیک در نمونه فول آپشن، توان آن را به چرخ های جلو می رساند. همچنین به احتمال بسیار زیاد این کراس اوور ملی با جعبه دنده دستی نیز به بازار عرضه خواهد شد.
با توجه به ویژگی ها و قابلیت های مدنظر مرکز تحقیقات گروه صنعتی ایران خودرو، این محصول جدید می تواند با ویژگی های زیر به بازار عرضه شود:
فرمان کمکی برقی
کروز کنترل
چراغ روشنایی روز
کنترل شروع حرکت در سربالایی
سیستم کنترل پایداری
رینگ آلومینیومی
سیستم تهویه اتوماتیک
آینه های تاشو برقی
کامپیوتر سفر
دوربین عقب
استارت دکمه ای
نمایشگر لمسی
تنظیم حالت رانندگی
کیسه هوای جلو، جانبی و پرده ای
سانروف
و…

حتما بخوانید
تکنولوژی به کار برده شده در آینه های الکتروکرومیک

لازم به ذکر است که هنوز، گروه صنعتی ایران خودرو هیچ کدام از این اطلاعات را به صورت رسمی برای کراس اوور جدیدش تایید نکرده و با توجه به پروژه های تعریف شده در این شرکت، می توان چنین نتیجه گیری را در برایند این برنامه ها داشت.