خراسان/ 30 ساله و متاهلم و دارای فرزندی که بسیار دوستش دارم. شغل و درآمد مناسبی دارم و توانسته‌ام قبل از رسیدن به دهه سوم زندگی، خانه و خودرو بخرم اما در عین احساس خوشبختی ظاهری، به شدت احساس تهی بودن و پوچی می‌کنم. شاید همه اموالم را به نام همسرم بزنم و بعدش از او جدا شوم و بروم دنبال ادامه تحصیل، راهی تازه و … . نمی‌دانم!
به بسیاری از آرزوهای خود در زندگی دست یافته‌اید اما تمامی این موارد، خواسته‌های بیرونی شما بوده و حال متوجه برخی خواسته‌های درونی خود شده‌اید. به نظر می‌رسد دچار نوعی بحران هویت در جوانی شده‌اید. انسان در هر مرحله از زندگی ممکن است با سوالاتی مواجه شود، مانند: چه کسی هستم؟ به دنبال چه هستم؟ هدف از زندگی چیست؟ و … .
 هرچند مهم‌ترین بحران در زندگی، بحران نوجوانی است و طی آن هویت فرد شکل می‌گیرد و در راستای شکل‌گیری این هویت، فرد به پاسخ سوالاتی که در بالا اشاره شد، می‌رسد اما این بحران در هر سنی می‌تواند ایجاد شود . بهتر است این نکات را از خودتان بپرسید: این روزها ذهن‌تان درگیر چه موضوعاتی است؟ چه برنامه‌هایی برای آینده دارید؟ شما در حرف‌های خودتان اشاره کرده‌اید که فکر می‌کنید باید راه جدیدی را آغاز کنید. این راه تازه چیست؟ آیا آن چه را الان دارید و می خواهید از دست بدهید، بعدا می توانید دوباره به دست آورید؟ باید در نظر داشته باشید که برخی داشته ها در زندگی مانند خوشبختی و آرامش است. تا موقعی که آن را دارید متوجه اهمیت آن نیستید اما هنگامی که آن را از دست می‌دهید، به اهمیتش پی می‌برید.

حتما بخوانید
چه عفونت هایی باعث ناباروری در زنان و مردان می‌شود؟

زندگی‌تان را از یکنواختی خارج کنید
اگر فکر می‌کنید زندگی شما دچار روزمرگی و تکرار شده، به فکر تغییر آن باشید. گاهی با وجود تمام امکانات و کامل بودن زندگی، برخی نیازها نادیده گرفته می‌شود. به عنوان مثال، هیجان و تنوع در زندگی خودش یک نیاز است. انسان وقتی یک لباس را برای مدت طولانی می‌پوشد، احساس خستگی می‌کند و دوست دارد آن را تغییر دهد. خودرو، خانه، شغل و … از این قبیل‌اند اما آیا زن و فرزند هم چنین هستند؟
نویسنده : دکتر رضا یعقوبی | روان‌شناس سلامت