مشاوره24/ سوال: یکی از دوستام دیشب با همسرش بحثش میشه و همسرش هم بهش میگه کلا طلاق عاطفی دادمت و نمیخوام تورو فقط زندگی کن بخاطر بچه ها ولی از صدتا نا محرم باهم نامحرم تریم. لطفا بفرمائید تکلیف این خانم چیه. آیا بره از زندگی این آقا یا بمونه و بخاطر بچه ها زندگی کنه؟

مهدی وفانوش ( مشاور و رواندرمانگر دانشگاه علامه طباطبایی )
با سلام و احترام خدمت شما دوست عزیز در هر زندگی می تونه اختلاف نظر وجود داشته باشه و این اختلاف نظر در صورت عدم مدیریت احساسات و خویشتنداری ممکنه به دعوا برسه و در خشم و عصبانیت صحبت هایی مطرح بشود که بعد از رسیدن به آرامش ممکنه باعث پشیمانی دو طرف گردد. بنابراین برای صحبتی که در هنگام خشم که در آن عقل معمولا زایل می شود نباید خیلی اهمیت قایل شد. بنابراین در این جور مواقع باید خویشتنداری کرد و اجازه داد پس از آرام شدن فضا با گفتگو مشکلات را حل کرد و سعی کرد دوباره احترام و محبت را در خانواده برقرار نمود. با این اوصاف بهتره دوست شما نگران نباشند و مطمئن باشند همسرشان پس از آرامش از حرف خودشان پشیمان خواهند شد.

نسیم مرتضوی (بازی درمانگر کودک، درمانگر اعتیاد و مشاور پیش از ازدواج) 

درود بر شما دوست محترم به نظر میاد این سوالتون رو به خاطر مسائل فقهی پرسیدین و تبعاً برای بحث محرمیت و غیر محرمیت باید از فقها سوال کنید. اما از لحاظ علم روانشناسی اگر قرار باشه به این مسئله بپردازیم باید خدمتتون عرض کنم که متاسفانه زمانی که دو نفر به اختلاف برمیخورن خیلی حرمت ها شکسته میشه و بی احترامی ها میشه اما خوشبختانه اوضاع همینطور باقی نمیمونه و بعد مهر و محبتی که بینشون هست ترمیم دهنده اون مشکلات میشه. پس نمیتونیم الان بگیم چون باهم دعوا کردن و اون حرف زده شده پس الان این دو نفر به هم نامحرم هستن. شرایط روانی ایشون رو در نظر بگیرید. آدمیزاد ممکنه توی عصبانیت هر چیزی بگه اما وقتی عصبانیت فروکش میکنه و منطق جایگزین میشه از اون حرفها پشیمون میشه. اینکه این خانم قراره چه تصمیمی بگیره هم کاملا به خودشون بستگی داره. ایشون باید سبک سنگین کنن و سود و زیان ادامه دادن یا پایان دادن به این زندگی رو در نظر بگیرن. در این مورد روانشناس میتونه بهش کمک کنه اما شما وظیفه ای در قبال این تصمیم گیری مهم ندارین پس بهتره فقط برای گرفتن مشاوره ترغیبشون کنید